top of page

Finále KMK úspěšné pro českého teplokrevníka


2993 Quo Vadis (Quidamo x Cascalo)

V Zemském hřebčinci Písek vyvrcholil seriál soutěží pro mladé koně velkým finále. Vše započalo již ve čtvrtek 31.8.2023 zahajovacími tréninky, kdy měli mladí koně možnost seznámit se s parkurem nanečisto. Finále se mohou účastnit pouze koně kvalifikovaní z jednotlivých kol KMK a kvalita finále je tedy vždy velmi vysoká. Pro zajištění maximální objektivity hodnotili výkony koní čtyři komisaři, včetně nezávislého posuzovatele z Německa, pana Jense Wehrmanna, který každý výkon doplnil fundovaným slovním komentářem.


Jak je již zvykem, závodní den otvírají vždy soutěže pro čtyřleté klisny. V soutěžích KMK, které slouží primárně jako testování užitkových vlastností mladých plemenných koní ve vyšším stupni kontroly užitkovosti, s využitím výsledků pro kontrolu dědičnosti, v průběhu sportovní sezony na vybrané části populace, jsou na čtyřleté klisny kladeny poměrně vysoké požadavky. Do finálového kola nastoupilo 14 nejlepších klisen ročníku 2019. Bylo velmi potěšující sledovat, jak tyto mladé klisny postupně dozrávají a v průběhu sezóny se mění v sebevědomé sportovce. Za tím vším pochopitelně stojí velké chovatelské úsilí, nadšení majitelů i profesionalita jezdců, kteří každý rok do soutěží KMK připraví nové mladé svěřence.

Olivie Calgeri-P


Nejvýraznějšími jezdkyněmi sedlající koně plemene český teplokrevník byly sestry Tereza a Kateřina Benediktovi. Na celkově třetím místě se v soutěži stupně ZL umístila 90/769 Calgeri-P (Chico´s Boy x Al Campo) s Terezou Benediktovou. Už v prvním kole ukázala tato hnědka z chovu pana Pospíšilíka všechny předpoklady skokového koně. V druhém kole bohužel ztratila rytmus po překonání vodního příkopu, ale i přes krátké zaváhání získala tato dvojice 8,5 bodu za obratnost, 8,4 bodu za provedení skoku a 8,1 bodu za připravenost. Tlumačovská jezdkyně Kateřina Benediktová sedlala hnědku 90/805 Olivie 3 (Chico´s Boy x Lombard-3). Ve druhém kole si vylepšili celkové skóre a získali konečné páté místo. Do první poloviny výsledkové listiny se zařadil i Petr Vančura s klisnou 43/881 I´m Jumper (I´m Special de Muze x Lantino) a ihned za nimi se umístili další dvě klisny českého teplokrevníka: 13/198 Grizabela (Go-On T.S. x Rosario) a 6/111 Klarista Insprav (Aristo Z x Ermitaž).

I´m Jumper Grizabela


U čtyřletých hřebců a valachů bylo pořadí mezi jednotlivými koly velmi proměnlivé a do poslední chvíle si tak nikdo nemohl být jistý celkovým pořadím. V prvním kole suverénně zvítězil písecký plemeník 2984 Li-Quite ( Livello x Quite Capitol). I přes chybu nad skokem v druhém kole obdržel od komise vysoké hodnocení 8,9 za perfektní provedení skoku, 8,8 za obratnost a 8,7 za připravenost. Jezdec Jakub Štěrba se tak mohl radovat z titulu vícešampiona pětiletých hřebců a valachů.

2993 Quo Vadis (Quidamo x Cascalo)

Titul šampiona a první místo ve finále KMK připadlo zaslouženě zástupcům ZH Tlumačov. Jezdkyně Kateřina Benediktová a plemeník 2993 Quo Vadis (Quidamo x Cascalo) zajeli velmi vydřený parkur již v prvním kole. Komisař Jens Wehrmann hodnotil vysoko dobré skokové schopnosti koně podpořené výkonem jezdkyně a v druhém kole si hřebec ještě o pár bodů polepšil. Celkem 51 bodů z obou kol zajistilo dvojici první místo v celkovém pořadí. I druhý tlumačovský plemeník 3053 Quantanamo (Quidamo x Cannavaro) se ukázal v soutěži stupně ZL ve velmi dobré formě. V druhém kole vynikli jeho mimořádné skokové schopnosti i velmi pěkný cval, za což byl hodnocen známkou 8,6 za provedení skoku, 8,7 za obratnost a 8,4 za připravenost. Druhé místo ze sobotní soutěže mu tak zajistilo celkovou pátou příčku v celkovém hodnocení. Vyrovnaný výkon z obou soutěžních kol znamenal čtvrté místo pro Josefa Lánského a plemenného holštýnského hřebce 2957 Sassiere (Sandro Junior x Contender) reprezentujícího Jezdecké centrum Zduchovice.

Quantanamo Sassiere


 1. Quo Vadis

 2. Li-Quite

 3. Angel van de Achterhoek Z

 4. Sassiere

 5. Quantanamo

Na start soutěže stupně L* (115 cm) pro pětileté klisny se postavilo celkem 16 dvojic. V prvním kole zvítězil Petr Vančura a ryzka 43/830 Alfa 50 (Aristo Z x Comero). Klisna byla hodnocena známkami 8,6 za provedení skoku i obratnost a 8,5 za připravenost. V druhé kole se klisna ještě zlepšila, ale na výkon Daniela Prospěcha s Lady Blue (Chacoon x Cassini I) to nestačilo a reperezentantka JŠ Valdštenská obora si z finále KMK odvezla cenu za druhé místo. Gratulujeme! Do finále KMK pětiletých klisen se také kvalifikovali René Sípos s 90/719 Dakotou (Stakkato Gold x Rosario) a Renata Vlková s hnědkou 65/821 La Sophia (Aristo Z x Quick Lauro Z).


2850 Eldorado 45 (Eldorado van de Zeshoek x Lozd Pezi)

V prvním kole finále pro pětileté hřebce a valachy zvítězil Marek Klus se svým hřebcem 3067 Nurado O (Grandorado TN x Verdi). Od komisařů získal vysoké známky za obratnost (8,9) a provedení skoku (8,8), což mu v celkovém součtu přineslo dobrých 26,4 bodu. I hodnocení v druhém kole bylo vysoké, avšak smolná chyba nad skokem odsunula dvojici až na osmou příčku. Bodové skóre si v druhém kole vylepšila Antonia Sabathilová s Eldoradem 45. Výkon tohoto píseckého plemeníka byl dle hodnocení komisařů nejlepší i v prvním kole, ale jeden bod za čas posunul dvojici na třetí pozici za Aleše Opatrného s Creativem. Ve druhém kole hřebec opět ukázal svůj úžasný cval i skvělý styl a byl hodnocen známkami 9,2 za provedení skoku, 9,4 za obratnost a 9,1 za připravenost. Výsledná známka 27,7 bod nenechala nikoho na pochybách, že šampionem pětiletých hřebců pro rok 2023 se stává právě hannoverský 2850 Eldorado 45 (Eldorado van de Zeshoek x Lord Pezi).


Mugáno novojický HF Espace


Mezi pětiletými se rovněž dobře prezentoval 2909 Mugáno novojický HF (Lector van den Bisschop x Federweisser) s Jakubem Ludvíkem. Dvojice reprezentující Jezdecký klub Velká Polom podala v obou dnech vyrovnaný výkon, hřebec ukázal kvalitní skokové schopnosti za čistou jízdu v obou kolech obdržel 25,2 a 25,1 bodu. V celkovém pořadí jim patřila pátá příčka. Jezdkyně Kateřina Mestenhauserová z JK Mělník sedlala stejně jako v loňském roce hnědáka 3104 Espace (Chin Champ´s Calando x Carismo) z chovu Luboše Kozáka mladšího. Bohužel v prvním kole zaznamenali chybu v kombinaci což jim v celkovém součtu přineslo i přes vysoké známky pouze 23,6 bodu. V druhém kole již jezdkyně pohlídala každičký detail a hřebec se mohl ukázat v tom nejlepším světle. Od komise získal 8,9 bodu za provedení skoku, 8,8 za obratnost a 8,7 za připravenost. Třetí místo z druhého kola nestihlo vyvážit úvodní chybu a ve finále získala tato dvojice sedmé místo.

Nejvíce divácky sledovanou kategorií jsou soutěže pro šestileté koně. Parkury jsou již na plně profesionální úrovni a z koní jsou často již rutinovaní skokani. Před komisi ve složení : Jan Chýle, Luboš Kozák, Roman Drahota a Jens Wehrmann se předvedlo celkem 18 dvojic. Suverénně nejlepší výkon předvedl Matouš Kořínek s holštýnskou klisnou Universe Touch. Tato hnědka po United Touch S je prototypem skokového koně se skvělou technikou skoku a perfektními reflexy. Ve druhém kole komisař nešetřil chválou a i známka 9,5 za provedení skoku, styl a obratnost nasvědčuje v potenciál do vysokého sportu.


90/559 Elvista (Elvis ter Putte x Aristo Z)

Radost z vysokého hodnocení měli jistě i v JK Opava-Kateřinky. Jezdec Jiří Hruška s klisnou českého teplokrevníka 90/559 Elvistou (Elvis ter Putte x Aristo Z) si skóre 25,9 bodu v druhém kole ještě vylepšil. Známky 9,1 za provedení skoku a obratnost vyzdvihly tuto perspektivní klisnu s výborným stylem na druhé místo. Gratulujeme. Na čtvrtém místě byla ve finále KMK dekorována Kateřina Benediktová s klisnou 90/359 Lara Star (Cola x Quick Star) z chovu pana Váhaly. V prvním kole získala tato tlumačovská dvojice 25,8 bodu a v druhém kole lepšímu hodnocení zabránily body za překročení časového limitu. Vyrovnaný výkon v obou kolech předvedl Václav Mládek z BM Sport Horses. S klisnou 90/447 Hot Love (Hickstead White x Quidam´s Rubin) si po prvním nejistém kole v sobotu bodově polepšili a hodnocení 25,5 bodu jim zajistilo celkově páté místo.


Lara Star Hot Love


Plemenného hannoverského hřebce 3048 Harry P ( Hickstead White x Pius) z chovu pana Zahoře, jsme mohli sledovat v průběhu celé sezóny, kdy podával velmi přesvědčivé sportovní výkony. Ve finále KMK naplnil očekávání a s Matějem Kotalíkem s přehledem zvítězil v obou kolech, kdy ukázal stylový bezchybný parkur s velmi dobrou technikou skoku. Za obě kola tak získal celkem 53,5 bodu a ostatní koně za sebou nechal doslova o rozdíl třídy. Gratulujeme.


Cool Wonder Cantos FHP


Z výsledků mohl být spokojený i jezdec Marek Klus. Hannoverský plemeník 3001 Dadi-Cellis (Diamant de Plaisir x Cellestial) ze Stáje Mustang v prvém kole sice jedenkrát chyboval, ale v sobotním parkuru S** (130 cm) jezdec plně ukázal kvality tohoto hřebce a se známkami 8,7 za provedení skoku i obratnost získal celkově páté místo. Ihned za ním se umístili dva hřebci plemene český teplokrevník. 2719 Cantos FHP (Casino Grande x Corlensky G) s Danielem Prospěchem byli v prvním kole hodnoceni známkou 8,9 za provedení skoku, ale bohužel jedna chyba v druhém kole je i přes vysoké známky odsunula na celkově šesté místo. Sedmý nejlepší výkon v soutěži pro šestileté hřebce předvedl Jan Chýle s plemeníkem 2801 Cool Wonder (Cool Paradise x Beethowen). Stylová sobotní jízda nestačila napravit chybu z prvního kola a dvojice tak v součtu získala 46,6 bodu.


 1. Harry P

 2. Kannthago DK

 3. Beaumont

 4. Rytmic DK

 5. Dadi-Cellis

 6. Cantos FHP

 7. Cool Wonder

Toto finále bylo skvělými sportovními výkony opravdu nabité. Kvalita předváděných koní se rok od roku zvyšuje a v letošním roce dorazili na tento vrcholný chovatelský podnik i jezdci zvučných jmen. Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří takto perfektně připravili své mladé koně a prezentovali je v rámci Finále KMK skoky. Celý víkend provázela obrovská sportovní nálada a bylo radost pohledět, jak se mladí koně potýkají s nástrahami parkuru z dílny pana Šímy. Páteční společenský večer v písecké hale, jehož součástí byla i soutěž skoku ve volnosti, nabídl příjemné posezení a zábavu pro všechny účastníky finále. Závěrem je potřeba poděkovat pořadateli, protože bez obrovského nasazení píseckého týmu by atmosféra finále nebyla taková.Text a foto : Veronika Konvalinková

305 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page