top of page

Memoriál Václava Nágra úspěšný pro českého teplokrevníka

Aktualizováno: 2. 8. 2022


V sobotu 23.7.2022 uspořádal JK Mariánské Lázně již tradiční Memoriál Ing. Václava Nágra. V kolbišti se sešly necelé dvě stovky startujících dvojic od amatérů po profesionální jezdce. Český teplokrevník měl početné zastoupení jak ve startovním poli, tak ve výsledkových listinách všech stupňů obtížnosti. Fotogalerii z tohoto závodního dne pro vás připravila Martina Kůstková.

Ultimo

V memoriálu poměřili jezdci své skokové dovednosti v soutěži stupně S**. V rozeskakování měla nejlepší čas Jana Hanáková a belgický valach Non Stop NovaEqui. S jednou chybkou se za domácí Jezdecký klub Mariánské Lázně umístila na 5. místě Barbora Frydrychová a valach 21/1 Ultimo ( Carpalo x Ahorn). Hned za nimi s o pár vteřin pomalejším čase se umístila Nikita Kodadová a valach 24/170 Amarillo ( Amarillo x Almhirt chlumecký). Dvě chyby posunuli na sedmé místo dvojici Luděk Smaha a klisnu 91/7 Grácie (Guidam Sohn x Feuerglanz), startující za Sportovní stáj Smaha Dýšina. Jezdec provází klisnu od jejích sportovních začátků z roku 2020 a letos se jednalo o první start na obtížnosti S**.

Grácie

Zbytek výsledkové listiny rovněž patřil koním českého teplokrevníka. Diváci mohli sledovat sportovní výkony dvojic v tomto pořadí : Petr Koželuh - 30/974 Charlie (Christian x Frühesch Měník), Irena Kostková - 22/14 Gucci Kosta (Commodor x Phill) a Tereza Jakubcová - 91/159 Asentra (Flyinge Garibaldi x Aristo Z). Za třetí neposlušnost byl vyloučen Petr Koželuh na koni 37/200 Speedy Boy (Security x Frühesch Měník). Tento ryzák nar.2009 je již zkušeným parkurovým koněm, v loňském roce spolu dvojice startovala i na obtížnosti ST* .

Charlie

Matkou Charlieho i Speedy Boye je hnědka 37/82 Tiffany po Frühesch Měník. Klisna pochází z chovu EQUI Bořeň-Svinčice a s Petrem Koželuhem se účastnila soutěží stupně S**. Po ukončení sportovní kariéry po sobě v chovu zanechala 6 hříbat.


Matkou klisny Tiffany je SČ 967 Tesla po plnokrevném arabském hřebci 283 Sultán (SK). Tato bělka pochází z bývalého chovu Státního statku Most. Jde o vynikající chovnou klisnu, jejíž potomci se uplatňují v chovu českého teplokrevníka i shagya araba. Mezi lety 1991-2009 porodila 13 hříbat včetně plemeníka 1776 Shagya IX-CZ (Torlus). Její potomstvo dosáhlo sportovní výkonnosti T** ve skocích a ST* na vytrvalostní trati. Krom klisny Tiffany se ve sportu prosadil potomek její pravé sestry 37/91 Tesila (nar.1995). Valach 9/786 Lord po Lopez 27 se může pyšnit výkonností ST ve všestrannosti, S** v parkuru a L v drezuře.


Bába SČ 683 Toska po hřebci Kuhalain Urkub pochází z Topolčianek. Její matkou je 167 Siglavy Bagdady 2 (nar.1968), která v chovu zanechala i plemeníky 182 Koheilan III-12 (pot.: S:S*, A:T) a 853 Shagya I-CZ (pot.: D:T, A:T, S:ST, E:S*, C:Z). Při zkoumání rodokmenu rodiny se dále dostaneme k chovu shagya araba a k významné rodině CZ 1/40 Lady Sarah.


Z této rodiny pochází nejen mnoho vynikajících koní plemene shagya arab, ale musíme při této příležitosti poukázat na né malý vliv této krve v teplokrevném chovu. Jde převážně o vynikající matky, které předávají svůj výkonnostní potenciál dále na potomstvo. Z velkého množství koní v rodině můžeme vyzdvihnout klisnu SČ 879 Kohelain III-42 Dari, která je matkou dvanácti hříbat a z toho tří klisen s výkonností potomstva T ve skocích : 38/29 Diana po Diktant slatiňanský, SČ 1046 Delta po Quoniam II-125 a SČ 1012 Dakona po Konsulent-7.


text: Veronika Konvalinková

72 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page