top of page

Přehlídka výkonných koní Borová

Aktualizováno: 17. 4. 2023

Farma Borová u Chvalšin pořádala v období 8.-11.9.2022 mezinárodní závody ve všestrannosti. Pro české jezdce je jednalo zároveň o soutěže MČR a mladí koně mohli porovnat své síly v soutěžích KMK. V Borové tak startovalo bezmála 180 dvojic z jedenácti zemí světa. Rodina Kamírů se této výzvy zhostila na výbornou a program šlapal po celý závodní meeting naprosto bezchybně. Videozáznam z celé akce můžete zpětně shlédnout i na EquiTv.

Patrik Sukdolák a šampionka přehlídky výkonných koní Quida (foto: M.Runštuk)


Mistrovský titul ve všestrannosti v kategorii seniorů získala Marie Smolíková s klisnou českého teplokrevníka 20/656 Hanah (Rock´n Roll x Batshoof (GB) ). V sobotu ji dokonale vyšel kros a i v nedělním parkuru předvedla bezchybný výkon. Druhé místo obsadil jezdec Miroslav Trunda. Tento olympionik ve vrcholové soutěži sedlal dva koně, se Starlingtonem byl pro chybu na trase vyloučen z krosu a medailovou pozici mu tak zajistil valach českého teplokrevníka 74/281 Manor (Manillon Rouge x Equateur Diode). Třetí příčka Adéle Císařové s desetiletým valachem českého teplokrevníka 24/286 Baloo the Bear (Cascavello x Ballast), pocházejícím z vlastního chovu.


Během sobotní crosové části probíhala v kryté hale i přehlídka výkonných koní českého teplokrevníka. Ač pro jezdce nebylo jednoduché mezi starty předvést své koně před komisaře ve složení : Václav Horký a Kateřina Hanušová, sešlo se na přehlídce rekordních 39 koní. Komise tedy neměla lehký úkol, na koních byla znát únava po náročném krosu a na jezdcích zase nervozita, neboť je po předvedení koně mnohdy čekal další start či další důležité povinnosti související s celkovou náročností těchto závodů. I komise se na tyto významné faktory snažila brát velký ohled a pro lepší objektivitu celkového hodnocení byla přehlídka rozdělena na dvě posuzované kategorie : koně startující v soutěžích KMK a kategorie koní sedmiletých a starších.


Kategorii mladých koní startujících v soutěžích KMK ovládla klisna 90/435 Quida (Quentino x Dantes) z chovu pana Petra Rydvala a v majetku Patrika Sukdoláka. Že vynikající exteriér jde ruku v ruce s výkonností je známý fakt, který tato vynikající šestiletá ryzka potvrdila o měsíc později i při startu na Mistrovství světa mladých koní ve Francii. Po dobře zajetém parkuru a bezchybném krosu se poslední den projevila únava a dvojice nedokončila parkur. Děkujeme za vynikající reprezentaci plemene český teplokrevník na tomto velmi těžkém MS pro padesát nejlepších šestiletých koní světa.


Kategorii sedmiletých a starších koní ovládl valach 48/818 Simon (Scyris x Landos) z chovu pana Adamce. Tento jedenáctiletý hnědák se na Borové účastnil MČR seniorů s majitelkou a zároveň jezdkyní Dianou Lochmanovou, kde se umístil na krásném šestém místě.


Komise u předváděných koní přihlížela k výsledkům z drezurní zkoušky jako k známce za mechaniku pohybu a soustředila se na hodnocení exteriéru. Koně dostávali známky za typ, exteriér a fundament. Zde jsou podrobné výsledky první pětice nejlepších výkonných koní českého teplokrevníka :


kategorie KMK

  1. 90/435 Quida (Quentino x Dantes) - celkem 8,36 b.

  2. 91/755 Diwa (Warness ZH x Majáles) - celkem 8,2 b.

  3. 90/589 Lantar ( Taarlon x Valát) - celkem 8,01 b.

  4. 90/549 Vecola Rufa ( Cola x Regilio) - celkem 8,0 b.

  5. 91/525 Happy Day (Heartbreak ZH x Curier Carilex) - celkem 7,8 b.


Kategorie sedmiletých a starších koní

  1. 48/818 Simon (Scyris x Landos) - celkem 8,09 b.

  2. 43/629 Starlington (Stalypso x Quidam´s Rubin) - celkem 8,08 b.

  3. 46/186 Dante Fantasy ( Dantes x Flipper) - celkem 8,07 b.

  4. 2588 Laidal (Lyjanero x Marobud) - celkem 8,05 b.

  5. 74/281 Manor (Manillon Rouge x Equateur Diode) - celkem 7,95 b.

Vecola Rufa Lantar Happy Day


Text : Veronika Konvalinková


Fotogalerie přehlídka výkonných koní : Veronika Konvalinková https://eu.zonerama.com/konvalinkafotikone/Album/9246281


Fotogalerie závody : Marcel Runštuk

309 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page