top of page

Šampioni přehlídky hříbat

Aktualizováno: 8. 9. 2021

Velice hojná účast a velmi kvalitní kolekce hříbat byla k vidění na celostátní přehlídce klisen s hříbaty ročníku 2021. V první řadě je potřeba ještě jednou poděkovat všem majitelům a chovatelům, kteří na celostátní přehlídku dorazili, protože účast, transport a předvádění klisen s hříbaty sebou nese velké úsilí a odhodlání. Komise byla velmi potěšena kvalitou zúčastněných hříbat, kdy hříbata byla velmi korektní, ve velmi dobrém typu a korektní ve fundamentu. Každé hříbě bylo předvedeno na desce, v pohybu a poté slovně ohodnoceno. Posuzování přehlídky hříbat sebou nese jistá specifika a u hříbat je posuzován exteriér a mechanika pohybu v globálu, protože často se stává, že některý z chodů není u hříbat předveden. Komise ale samozřejmě přísně neposuzuje tyto drobné nedostatky v předvedení. V první řadě je důležitý korektní exteriér a typ, který byl u letošní kolekce na velmi vysoké úrovni a komise měla nelehký úkol vybrat finalisty přehlídky. Proto ještě jednou zmiňuji, že i hříbata, která neproklouzla do finálové šestice byla opravdu dobrá a samotná účast na celostátním finále, kam se kvalifikovala z oblastních přehlídek jsou velkým chovatelským úspěchem, který je potřeba patřičně ocenit. V průběhu dalších dní pro vás připravíme kompletní fotogalerii všech hříbat.


Vítězkou mezi klisničkami se stala Carwita de Rosi (Fürst Wilhelm x Carmen po Christon x Catango Z, chov: Rostislav Zich), která měla velmi dobrý pohlavní výraz, byla dostatečně narostlá, kostnatá s velmi dobře tvarovaným krkem a ušlechtilou hlavou. Klisnička byla velmi korektní ve fundamentu a v mechanice pohybu ukázala velmi dobrou aktivitu, kmih a pružnost.

Na druhém místě se umístila klisnička Trněná (Tallmann TN x Tina po Landino x Cobalt, chov: Jana Štěpánková) Tato korektní klisnička ve velmi dobrém typu, dobře osvalená, se silnou zádí a kratším krkem. V porovnání s matkou zde došlo k výraznému chovatelskému pokroku. Tato klisnička měla opravdu exkluzivní mechaniku pohybu o které by se dalo říci, že byla nejlepší z celé kolekce. Ukázala velmi prostorný, kadencovaný a pružný klus.


Třetí místo obsadila klisnička Hifry (Faustinus x Hispa po Cry for Me x Landos, chov:Pavlína Lelková) Další velmi elegantní klisnička s výborným exteriérem a nádhernou barvou, výborným výrazem s velmi ušlechtilou hlavou, velmi dobrou horní linií, dobrým temperamentem a ve velmi dobrém typu moderního sportovního koně. Klisnička ukázala velmi dobrou mechaniku pohybu, jen pro drezurní původ bychom chteli vidět více prostoru.

Jako čtvrtá byla dekorována klisnička Kawika (Cardiff Dwerse Hagen Z x Ka Maluhia po Drosselklang II x Dietward-4, chov:Terezie Coufalová). Klisnička delšího rámce s velmi dobře nasazeným a tvarovaným krkem, ušlechtilou hlavou a s dobrým pohlavním výrazem ve velmi dobrém typu. Klisnička má vzhledem ke svému rámci v tuto chvíli lehce delší bedra, ale dobře vázaná. Kawika je opravdu pružná v pohybu a ve velmi dobré rovnováze.

Na pátém místě se umístila velmi elegantní nejmladší účastnice přehlídky, klisnička Vltava RVP (Millenium x Visla Swarovska po Swarovski x Refustinels, chov: Radek Vitásek) Tato energická klisnička s velmi dobrými proporcemi a liniemi je dobře svázaná a velmi korektní ve fundamentu. V mechanice pohybu předvedla dostatek energie, kmihu a rovnováhy a zaslouženě si vybojovala místo ve finále.


Šesté místo ukořistila klisnička Cassiopeia (Cantos FHP x Kiara po Limited x Calvados II, chov: Marie Filipová), která je v dobrém typu s dobrým nasvalením, má velmi dobře tvarovaný krk, pevný a dobře nasvalený hřbet se silnou zádí. Je dostatečně kostnatá a ukázala velmi kadencovaný klus, který byl mírně omezený v prostoru.


Kolekce klisniček byla opravdu velmi podařená a viděli jsme hříbata, která budou svým chovatelům v budoucnu určitě dělat spoustu radosti.


Mezi hřebečky nenašel přemožitele Cornes HT (Come Undone x Ornesca po Cascalo x Catango Z, chov: ZH Tlumačov). Hřebeček je opravdu souladný, velkého rámce, dostatečně kostnatý, ušlechtilý s velmi dobrým pohlavním výrazem, dlouhých linií a v mechanice pohybu předvedl velmi lehkonohý pohyb s dobrým odrazem a pružností.

Na druhém místě se umístil další prototyp moderního koně, hřebeček Cimby (Caleri II x Kira po Dantes x Quoniam II-238, chov: Jan Chýle) Ušlechtilý hřebeček s velmi dobrým pohlavním výrazem, s dobrou horní linií, silný hřebeček s korektním fundamentem. V pohybu byl taktéž nadprůměrný.

Červený flot za třetí místo obdržel hřebeček Sweet Spook (Stalypso x Vesna po Calanthano x Libero-33, chov: Jitka Tichá). Hřebeček s velmi živým výrazem, obdélníkového rámce, s velmi dobrým tvarem krku a výbornou hlavou se velmi pružně pohyboval ve všech chodech.Čtvrté místo obsadil hřebeček Cool Phoenix (Cool Paradise x Fame po Arezzo VDL x Roven, chov: Remedis s.r.o.). Jedná se o korektní hříbě s dobrým fundamentem, dobrého rámce se silnou zádí, jediným drobným nedostatkem je mírně hrubší hlava. V pohybu se předvedl taktéž velmi dobře.

Na pátém místě byl dekorován hřebeček Galandr-B (Galandro x Cori-B po Comero x Blatec II, chov: Barbora Bínová). Tento dostatečně kostnatý, silný hřebeček s dobrým pohlavním výrazem zaujmul komisi i svými souladnými liniemi a osvalením. Pohyb ukázal prostorný, průměrně pružný.

Šesté místo obsadil hřebeček Cannis Coobo (Cannon Reuvekamp´s Z x Andromeda po Drosselklang II x Admetos Sultanliebe, chov: Ing. Jiří Smetana). Tento elegantní hřebeček v dobrém typu s dostatečnou sílou kostry ukázal pravidelný, průměrně prostorný pohyb.

Všichni zúčastnění obdrží příspěvek na dopravu klisen s hříbaty a měli k dispozici ustájení zdarma. Na prvních pěti dekorovaných místech byla rozdělena finanční dotace ve výši 30.000 Kč. Děkujeme divákům za účast na přehlídce a podporu a potlesk pro všechny zúčastněné. Těšíme se na vás na dalších chovatelských akcích koní plemene český teplokrevník.


Fotogalerie z akce :

Ing. Hana Civišová, Ph.D.

459 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page