top of page

Sobotní Svržno

Aktualizováno: 16. 8. 2021

V sobotu 7.8. pořádal Svaz chovatelů koní Plzeňského a Karlovarského kraje oblastní přehlídku hříbat a tříletých teplokrevných klisen. Tu navíc doplňovala soutěž skoku ve volnosti právě tříletých klisen. Pořadatel tradičně nabízí skákání tréninkově před zkouškami výkonnosti.

Přehlídky hříbat i klisen byly otevřené všem teplokrevným plemenným knihám a řada majitelů hříbat využila možnost zúčastnit se se svými chovatelskými produkty obou výstav na stejném místě, pod hlavičkou dvou různých pořadatelů.

Hříbat soutěžilo 11, z toho 5 klisniček a 6 hřebečků. Českých teplokrevníků viděla komise: Kateřina Hanušová, Petra Vraná a Dušan Vantroba celkem osm. Dvě hříbata patřila k plemenné knize CS a poslední klisnička příslušela k oldenburskému skokovému koni.

S výslednou známkou 8,4 za exteriér a 8,3 za pohyb zvítězila ryzka Natali (Go-On T.S., 25/933 Nicole po Le Patron) chovatele a majitele Milana Kůli ze Šťáhlavic. Otec Go-On T.S. dosáhl pod Jakubem Štěrbou výkonnosti T*, matka Nicole v roce 2013 získala druhé místo v šampionátu čtyřletých klisen skákání ve volnosti. Sama dala 4 potomky, z nichž nejstarší je pětiletý valach Lord Weingold (Lord Weingard), který se jako hříbě umístil v celostátním finále ve Zduchovicích. Bába klisničky Natali, plnokrevná Neat po Burslem chovu hřebčína Xaverov dala v západních Čechách několik potomků, na kolbištích startovali třeba Noem, nebo Nogara.Druhá se umístila oldenburská klisnička Cocco Chanel SL (Cannon Reuvekamp´s Z, La Staluna po Stalypso) chovatelky Sussane Leuchter z Mileva.

Třetí místo získala ryzka Lapithé (Warness ZH, 26/968 Elody po Phill) chovatelky Ivety Cepkové z Vysoké Libyně. Klisnička je vlastní sestra plemenného hřebce 2802 Impression.V kategorii hřebečků přesvědčivě zvítězil vysoko hodnocený tmavý hnědák Sweet Spook (Stalypso, 24/159 Vesna po Calanthano) chovatelky Jitky Tiché ze Srbic. Hřebeček získal známky 8,8 za zevnějšek a 8,7 za pohyb. O den dříve vyhrál šampiona celkové výstavy hříbat všech plemen. Otec Stalypso působil v pronájmu ZH Tlumačov, matka Vesna prošla seriálem KMK a má výkonnost S* na parkurech i v drezuře. Líbila se ve zkouškách výkonnosti (8,37 bodu) i šampionátu skákání ve volnosti, kde se umístila čtvrtá. Dobře se pohybující klisnu ve vyšší sportovní výkonnosti limitovala její menší výška. V chovu dala ještě o rok starší pravou sestru zmíněného hřebečka. Zajímavá je rovněž její matka Vendula (Libero-33) s výkonností stupně ST ve skákání.Druhý mezi hřebečky skončil Exxona´s Sohn (Heartbreak ZH, Exxona po Exxon) chovatele Augustina Svitáka z Kdyně. Otec hřebečka má výkonnost T**, matka L*. V chovu dala klisnu Exxona Princess (Cassini´s Son-T), která v loňském roce absolvovala ZV klisen se 7,94 body.Třetí místo obsadil hřebeček Cannis Coobo (Cannon Reuvekam´s Z, 24/417 Andromeda po Drosselklang II) chovu a majetku Jiřího Smetany z Plzně. Všichni tři zmínění hřebečci příslušeli k českému teplokrevníku.Tříleté klisny dovezli majitelé celkem čtyři, všechny se účastnily jak přehlídky, tak skákání ve volnosti. Šampionkou západočeské přehlídky tříletých klisen se stala mohutná ryzka 26/617 Chantall (Guidam Sohn, Chanell Z po Chardonnay Z) majitelky Simony Rýdlové, pocházející z chovu jejího otce Martina Rýdla. Majitelka této klisny s její matkou chodila parkury do stupně S**, Chantall je jejím prvním potomkem. Klisna si jako jediná vybojovala účast do celostátního finále přehlídky tříletých v Písku, protože ostatní klisny nesplňovaly plemennou příslušnost k českému teplokrevníku. Při skákání ve volnosti Chantall skončila druhá.


Druhé místo na přehlídce a třetí při skákání získala další ryzka 80/172 Cinnamon Donth (Guidam Sohn, Casdorffina Donth po Casdorff) chovatelky Daniely Donthové z Rosnic. Třetí na přehlídce se umístila plavka Legenda Kinská (Lotar, 24/382 Legacy Kinská po Almhirt chlumecký) chovu Jany Březinové z Buršic. Vítězkou skoku ve volnosti se stala klisna CS 80/150 Candirra (Carebis, 29/467 Saphira AC po Acordino-T) v majetku Veroniky Maříkové.

Zápisy koní ve Svržně prováděl Ing.Jiří Holík, protože inspektora oblasti Ing. Jana Šímu pořadatel nekontaktoval.


Fotogalerie z akce:379 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page